Porady samochodowe

Jak kontrolować stan płynu chłodniczego?

Kontrolę stanu płynu chłodzącego przeprowadzamy przy okazji przeglądów samochodów. Dodatkowy przegląd jest niezbędny jesienią, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. W czasie lata – zwłaszcza gorącego – płyn szybciej paruje, przez co szybciej traci odporność na zamarzanie. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy warto pamiętać o sprawdzeniu stanu płynów.

Wymiana płynów chłodniczych

Płyn chłodniczy, podobnie jak hamulcowy, powinien być wymieniany co ok. 60 000 km lub 2 lata od poprzedniej wymiany. W tym czasie utrzymuje on swoje właściwości pochłaniania ciepła i zamarzania. Taki termin wymiany jest niezależny od rodzaju płynu czy jego rozcieńczenia za pomocą wody zdemineralizowanej.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy to rzecz, o wymianie której kierowcy zapominają najczęściej. Powinno się wymieniać go co 60 000 km lub 2 lata od poprzedniej wymiany. Im płyn jest starszy, tym bardziej hamulce tracą skuteczność, ponieważ traci on swoje właściwości, spada temperatura wrzenia, a układowi hamulcowemu grozi zapowietrzenie podczas nagłego hamowania.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

W normalnych warunkach eksploatacji zaleca się wymianę oleju co mniej więcej 10 000 km lub rok od poprzedniej wymiany. Sam olej można wymienić samemu. Jednak razem z nim warto wymienić filtry: oleju, powietrza, paliwa i filtr kabinowy. Warto zrobić to z pomocą fachowca w warsztacie. Auto Serwis Motorowa to właściwy adres dla wymiany oleju i wszelkich filtrów!